portal osiedli, dzielnic i miast

Białystok Osiedle W Zieleni - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Osiedle W Zieleni - sprawy osiedlowe » Forum » Rozliczanie za CO
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Rozliczanie za CO

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 12:33    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Najprawdopodobniej w środę będzie coś wiadomo odnośnie sposobu rozliczania CO w naszych wspólnotach, na pewno napiszę o tym na forum. Z tego co mówi administrator to części wspólne są opłacane na tą chwilę przez ryczałtowców. Sytuacja ta wynika zapewne z uwagi na brak możliwości rozdzielenia zużycia na ryczałtowców i części wspólne.
Wiem jedno - jak najszybciej mam zamiar założyć ciepłomierz, jak uda się to zrobić z nadpłaconych przeze mnie na CO pieniędzy to będzie super.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
MamaMia24 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Pią Sty 06, 2012 13:09
Posty: 22
Skąd: Białystok Wiadukt

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 22:06    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Nie jestem przekonana do liczników ciepła Sad Mam malutkie dziecko i nie chcę oszczędzać na ogrzewaniu zimą, bo maluch co chwilkę będzie chory. Dlatego po wcześniejszych doświadczeniach z licznikami, wolę płacić więcej ale mieć zawsze ciepło w domu.
Nikt nikomu nie kazał zakładać licznika za 1000 zł. Myślę, że przez niektórych z was, którzy mają liczniki, przemawia jakaś zazdrość czy coś podobnego, że ryczałtowiec może sobie pozwolić na to, aby zimą chodzić w koszule i spodenkach po domu, gdy niektórzy siedzą w domu w swetrach.

Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, co zrobicie z nadwyżką kasy za CO, ale dajmy każdemu wolny wybór. Jeżeli ktoś chce płacić ryczałtem, to zostawmy tę kwotę za ogrzewanie, która jest, jeżeli ktoś chce za darmo licznik z nadwyżki, to niech się wpisze na listę itd.

Ja chcę zimą mieć odkręcone kaloryfery na 4 i nie dopłacać później z tego powodu.
dojarek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Sie 24, 2011 0:26
Posty: 64
Skąd: Wiadukt 5B

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 23:13    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

MamaMia24 napisał:
Myślę, że przez niektórych z was, którzy mają liczniki, przemawia jakaś zazdrość czy coś podobnego, że ryczałtowiec może sobie pozwolić na to, aby zimą chodzić w koszule i spodenkach po domu, gdy niektórzy siedzą w domu w swetrach.
MamaMia24 napisał:
wolę płacić więcej ale mieć zawsze ciepło w domu
To na serio jest? Bo nie chce mi się wierzyć.

Mam licznik i całą zimę przechodziłem w T-shircie. Przy temperaturach ujemnych na zewnątrz - termostaty ustawione na trójkę, w domu ok. 23 stopnie. Jak było poniżej -20 na zewnątrz, siłą rzeczy przy oknach było chłodniej.

A, i małe dziecko też mam.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 8:18    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

MamaMia24 napisał:
Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, co zrobicie z nadwyżką kasy za CO, ale dajmy każdemu wolny wybór. Jeżeli ktoś chce płacić ryczałtem, to zostawmy tę kwotę za ogrzewanie, która jest, jeżeli ktoś chce za darmo licznik z nadwyżki, to niech się wpisze na listę itd.

Ja chcę zimą mieć odkręcone kaloryfery na 4 i nie dopłacać później z tego powodu.

Ja też jestem rozliczany za pomocą ryczałtu i dla mnie komfortową sytuację są grzejniki ustawione na 2. Do dzisiaj słucham legend o tym, jak ja będąc noworodkiem miałem w domu 16 stopni i jakoś żyję. Do twoich ustawień grzejnika nie mam zamiaru się wtrącać bo to twoja prywatna sprawa. Każdy ma swoje upodobania.
Jeżeli chodzi o sposób rozliczania, to z tego co się orientuję musi być możliwa alternatywna metoda rozliczania, czyli w naszym przypadku ryczałt - nikt nie może Cię zmusić do rozliczania za pomocą ciepłomierza.
Kwota ryczałtu najprawdopodobniej będzie podniesiona z uwagi na wzrost cen dostawcy - MPEC Białystok (wspólnota Wiadukt 5 jest w trakcie podniesienia zaliczki do 3 zł/m2, podczas zebrania były głosy o podwyższeniu do 6 zł/m2). Jak chcesz mieć odkręcone grzejniki na 4 to nikt Cię nie powstrzymuje, jednak jeżeli zużywasz ciepła więcej niż tyle, za ile płacisz w zaliczkach to ktoś inny za to płaci. Tym kimś innym nie są jacyś abstrakcyjni oni, tylko sąsiedzi z bloku. Tej zimy opłaty za ciepło były niewielkie z uwagi na łagodną zimę, więc najprawdopodobniej i Ty będąc rozliczana za pomocą ciepłomierza miałabyś zwrot. Jak następna zima będzie gorsza, to wszyscy będziemy musieli dopłacać. Ryczałt będzie podwyższony i w końcu i tak zapłacisz za to, co zużyłaś.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
MamaMia24 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Pią Sty 06, 2012 13:09
Posty: 22
Skąd: Białystok Wiadukt

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 19:55    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

A ile udało się zaoszczędzić innym mieszkańcom naszego bloku? Ile płaci ryczałtowiec i jak to wychodzi w porównaniu do tego co ma licznik i nie oszczędza, czyli ma ciepło w domu i nie dogrzewa się farelką? Lubię fakty i chętnie zobaczę ile mogę zaoszczędzić zakładając licznik.
Na pewno szybciej bym się zdecydowała na założenie licznika, gdybym dostała go za darmo z tej nadwyżki, która powstała za ogrzewanie, to jest nawet dobry pomysł.
Chyba, że znowu odezwą się głosy, że ktoś zapłacił 1000 zł za licznik, a ja dostanę coś za darmo...
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 20:15    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

MamaMia24 napisał:
A ile udało się zaoszczędzić innym mieszkańcom naszego bloku? Ile płaci ryczałtowiec i jak to wychodzi w porównaniu do tego co ma licznik i nie oszczędza, czyli ma ciepło w domu i nie dogrzewa się farelką? Lubię fakty i chętnie zobaczę ile mogę zaoszczędzić zakładając licznik.
Na pewno szybciej bym się zdecydowała na założenie licznika, gdybym dostała go za darmo z tej nadwyżki, która powstała za ogrzewanie, to jest nawet dobry pomysł.
Chyba, że znowu odezwą się głosy, że ktoś zapłacił 1000 zł za licznik, a ja dostanę coś za darmo...

Ciepłomierz nie byłby za darmo. Zostałby sfinansowany z pieniędzy, któte wpłaciłaś jako zaliczka za CO. Jeżeli chodzi o opłacalność to z zasady ryczałt ma być nieopłacalny.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
dojarek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Sie 24, 2011 0:26
Posty: 64
Skąd: Wiadukt 5B

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 21:23    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

grzennio napisał:
Ciepłomierz nie byłby za darmo
Będzie "za darmo z nadwyżki". I wilk syty i owca cała.
morela41 
   

Stały bywalec


Dołączył: Nie Sty 29, 2012 2:32
Posty: 57
Skąd: białystok

PostWysłany: Śro Mar 28, 2012 0:25    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Wytłumaczcie mi , bo nie rozumiem to ci co płaca ryczałt dostana liczniki za darmo, czyli cos jednak im się zwróci a ci co maja liczniki nic nie dostana?
czy te nadwyżki to są z pieniędzy, które płacą tylko ryczałtowcy, czy wszyscy?
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Mar 28, 2012 9:26    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

morela41 napisał:
Wytłumaczcie mi , bo nie rozumiem to ci co płaca ryczałt dostana liczniki za darmo, czyli cos jednak im się zwróci a ci co maja liczniki nic nie dostana?
czy te nadwyżki to są z pieniędzy, które płacą tylko ryczałtowcy, czy wszyscy?

Nikt nic nie dostanie za darmo. To po pierwsze. Pieniądze wpisane w rozliczeniu wzięły się z płaconych przez nas zaliczek za CO. Dokładny sposób rozliczeń zna administrator i mam zamiar się dzisiaj dowiedzie na co idą nasze pieniądze. Jak się dowiem to napiszę o tym na forum. Nadwyżki zaliczek za CO są dla osób rozliczających się za pomocą ciepłomierzy zwracane. Osoby rozliczające się ryczałtem stanowią zysk wspólnoty. Powstało więc zadane przeze mnie pytanie co zrobi z tymi pieniędzmi. Ja o tym nie zadecyduję, proponuję jedynie, żeby te pieniądze zostały przeznaczone na założenie ciepłomierzy osobom, które te pieniądze wpłacały i wyrażą na to chęć. Decyzja należy do nas wszystkich i będziemy mogli w tej sprawie glosować podczas piątkowego zebrania.
Kto z nas wie jak są rozliczane płacone przez nas zaliczki na CO? Ja nie wiem. Bez znaczenia czy ktoś ma ciepłomierz, czy nie, nikt z nas nie został poinformowany o sposobie rozliczenia. Chyba że się mylę? Może wypadałoby uczciwie podejść do sprawy, poinformować mieszkańców na jakich zasadach mogą się rozliczać i zagospodarować zaoszczędzone przez ryczałtowców pieniądze według tego, kto je płacił. Nie mam zamiaru dysponować pieniędzmi innych, jak ktoś chce to jego sprawa. Decyzję podjąć może i tak ponad 50% właścicieli z wspólnoty Wiadukt 5A 5B za pomocą przegłosowania uchwały. Każdy właściciel ma swój głos na zebraniu i ten tak na prawdę się liczy. Na forum możemy sobie podyskutować, zgadzać się lub nie, ale to żadnych formalnych skutków mieć nie może. Przyjdźcie więc na zebrani i głosujcie, jest nas na tyle mało, że na prawdę każdy głos się liczy!

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Mar 28, 2012 16:52    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Jestem już po spotkaniu z administratorem. Kwota 35 tys. Jest to kwota zaliczek za CO zarówno mieszkań rozliczanych na podstawie ciepłomierzy jak i ryczałtu. Po zakończeniu okresu grzewczego mieszkania rozliczane za pomocą ciepłomierzy zostaną rozliczone na 0. Wtedy kwota, która zostanie będzie kwotą nadpłaty osób rozliczających się za pomocą ryczałtu. Będzie można wtedy zobaczyć ile pieniędzy nam zostanie i wtedy pomyśleć co z nimi zrobić. Propozycja jest więc taka, żeby wszelkie decyzje odłożyć na koniec okresu grzewczego i wtedy metodą indywidualnego zbierania głosów zdecydować za pomocą uchwały co z nierozliczonymi pieniędzmi zrobić.
Jeżeli chodzi o sposób rozliczania faktur z MPEC za dostarczone ciepło to robione jest to następująco (jak coś pokręcę to z góry przepraszam!):
1. kwota opłaty stałej dzielona jest przez ilość m2 mieszkań we wszystkich wspólnotach, z czego wychodzi nam kwota opłaty stałej, jaką płacimy wszyscy (przy ryczałcie nie ma rozbicia na opłaty stale i zmienne)
2. według wskazań ciepłomierzy przy mieszkaniach właściciele mieszkań rozliczanych za pomocą ciepłomierzy płacą za ilość zużytego ciepła według stawki z faktur MPEC
3. opłata za podgrzanie wody (zrobienie z wody zimnej wody ciepłej) rozliczane jest według ilości m3 zużytej wody ciepłej pomnożonej razy 14 zł
4. reszta pieniędzy pochodzi z opłat ryczałtowców

Zostają z tego nierozliczone pieniądze, które możemy wykorzystać na założenie ciepłomierzy w mieszkaniach w nie niewyposażonych.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
Kosadd 
   

Bywalec


Wiek: 44
Dołączył: Czw Mar 24, 2011 18:13
Posty: 28
Skąd: Białystok

PostWysłany: Śro Mar 28, 2012 17:51    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Cytat:
Z drugiej strony, ryczałt to ryczałt. Nie interesuje Cię ile zużywasz, płacisz tyle samo.
Ryczałt to nie zaliczka na CO. ryczałt to ryczałt. Wpłacasz - zapominasz.
Chcesz mieć zwrot za ogrzewanie, zamontuj sobie licznik ciepła. Płacisz zaliczki, rozliczasz się z licznika, dostajesz zwroty.

W sumie w obu wspólnotach z rozliczenia CO zostało ponad 50 000zł nadwyżki.
Może przeznaczmy to na monitoring, na powiększenie placu zabaw, zamknięcie osiedla czy fundusz remontowy.

I jeszcze jedna dość istotna kwestia. Nadpłata na CO nie jest własnością ryczałtowców. Ryczałtowcy z własnej wli zdecydowali się płacić więcej, więc nadpłata należy do WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ.


Według mnie bardzo dobrze napisane, zgadzam się w 100%.

Gdyby po rozliczeniach wyszła niedopłata za ogrzewanie (ewentualnie w przyszłym roku), to czy ryczałtowcy pokryliby ją z własnych pieniędzy?
A tłumaczenie o niewiedzy, w jaki sposób rozliczani są ryczałtowcy (że nie mają zwrotu itp.) jest niepoważne.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Mar 28, 2012 18:33    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Kosadd napisał:
Cytat:
Z drugiej strony, ryczałt to ryczałt. Nie interesuje Cię ile zużywasz, płacisz tyle samo.
Ryczałt to nie zaliczka na CO. ryczałt to ryczałt. Wpłacasz - zapominasz.
Chcesz mieć zwrot za ogrzewanie, zamontuj sobie licznik ciepła. Płacisz zaliczki, rozliczasz się z licznika, dostajesz zwroty.

W sumie w obu wspólnotach z rozliczenia CO zostało ponad 50 000zł nadwyżki.
Może przeznaczmy to na monitoring, na powiększenie placu zabaw, zamknięcie osiedla czy fundusz remontowy.

I jeszcze jedna dość istotna kwestia. Nadpłata na CO nie jest własnością ryczałtowców. Ryczałtowcy z własnej wli zdecydowali się płacić więcej, więc nadpłata należy do WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ.


Według mnie bardzo dobrze napisane, zgadzam się w 100%.

Gdyby po rozliczeniach wyszła niedopłata za ogrzewanie (ewentualnie w przyszłym roku), to czy ryczałtowcy pokryliby ją z własnych pieniędzy?
A tłumaczenie o niewiedzy, w jaki sposób rozliczani są ryczałtowcy (że nie mają zwrotu itp.) jest niepoważne.

Rozliczam się za pomocą ryczałtu i w czynszu mam pozycję zaliczka za CO. To po pierwsze. Nikt mnie nie powiadomił co się z zaliczkami dzieje. Niepoważne? Sposób rozliczania ryczałtem jest niepoważny, wykożystywanie czyjejś niewiedzy jest niepoważne. Takie jest moje zdanie. Pieniądze są na majątku wspólnoty i to ona zadecyduje o jej wydaniu. Ja przedstawiam jedynie uczciwe moim zdaniem rozwiązanie sprawy.
W przypadku niedoboru pieniędzy za CO podwyższa się zaliczki i z tych podwyższonych zaliczek pokrywany jest brak pieniędzy. Płacą więc ryczałtowcy.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
morela41 
   

Stały bywalec


Dołączył: Nie Sty 29, 2012 2:32
Posty: 57
Skąd: białystok

PostWysłany: Czw Mar 29, 2012 1:26    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Cytat:
Z drugiej strony, ryczałt to ryczałt. Nie interesuje Cię ile zużywasz, płacisz tyle samo.
Ryczałt to nie zaliczka na CO. ryczałt to ryczałt. Wpłacasz - zapominasz.
Chcesz mieć zwrot za ogrzewanie, zamontuj sobie licznik ciepła. Płacisz zaliczki, rozliczasz się z licznika, dostajesz zwroty.

W sumie w obu wspólnotach z rozliczenia CO zostało ponad 50 000zł nadwyżki.
Może przeznaczmy to na monitoring, na powiększenie placu zabaw, zamknięcie osiedla czy fundusz remontowy.

I jeszcze jedna dość istotna kwestia. Nadpłata na CO nie jest własnością ryczałtowców. Ryczałtowcy z własnej wli zdecydowali się płacić więcej, więc nadpłata należy do WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ.


Według mnie bardzo dobrze napisane, zgadzam się w 100%.

Gdyby po rozliczeniach wyszła niedopłata za ogrzewanie (ewentualnie w przyszłym roku), to czy ryczałtowcy pokryliby ją z własnych pieniędzy?
A tłumaczenie o niewiedzy, w jaki sposób rozliczani są ryczałtowcy (że nie mają zwrotu itp.) jest niepoważne.

POPIERAM
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Mar 29, 2012 7:38    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

morela41 napisał:
POPIERAM

Czyli ja jako ryczałtowiec za zaliczki za CO opłacam fakturę za zużycie CO a pozostałe pieniądze należą do Ciebie tak samo jak do mnie?
Pieniądze płacone były jako zaliczka na CO, więc powinny być wydane na CO, nie sądzisz? Założenie ciepłomierza jest związane z CO, natomiast jak ma się do ogrzewania monitoring?

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Mar 29, 2012 12:26    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Nie płacę ryczałtu, jestem rozliczony na podstawie ryczałtu. W czynszu mam tak samo jak Ty pozycję zaliczka na CO. To jest jedyny dokument, który dotyczy przeznaczenia tych pieniędzy. Co się stanie z nadwyżką zadecyduje wspólnota, decyzja ta nie należy do żadnego z nas. Jednak jak w rozliczeniu jest to kwota związana z ogrzewaniem to wypadałoby jej nie przerzucać na inne pozycje. Zawsze sobie możemy poprzesuwać jakieś inne pozycje i stworzyć z tego jakiś fundusz na przykład na budowę basenu dmuchanego na dachu.
Jeżeli chodzi o 50 tys. zł nadpłaty to ich nie mamy. Faktury za okres grzewczy jeszcze nie zostały opłacone w momencie wpisywania tych kwot. Prawdziwe nadwyżki będą znane dopiero po okresie grzewczym.
Już napisałem co się stanie przy nadpłatach za CO - będzie zwiększony ryczałt i osoby rozliczane ryczałtem nadpłatę pokryją ze swoich pieniędzy. Lepszą sytuacją byłoby, gdyby każdy miał założony ciepłomierz i do tego dążę, widzę że nie jest to dla niektórych sytuacja komfortowa. Lepiej obduć paru frajerów na kasę i zagospodarować ją po swojemu.
Jak zamontowałeś licznik to za niego zapłaciłeś. Ja za swój też zapłacę, bez znaczenia czy ryczałt będzie rozliczany, czy nie. Jak się rozliczy ryczałt to dostanę zwrot za nie wykorzystaną przez wspólnotę na ogrzewanie płaconej przeze mnie zaliczki na CO.
Jak zamontowałeś swój licznik po pewnym czasie rozliczania się za pomocą ryczałtu to należy Ci się moim zdaniem zwrot niewykorzystanych przez wspólnotę do ogrzewania pieniędzy płaconych przez Ciebie w zaliczkach na CO. Możesz wtedy uznać, że miałeś ciepłomierz finansowany z rozliczenia zaliczki.
Jak chcesz tak sprawiedliwie dzielić nadpłaty to podziel faktury z MPEC na liczbę mieszkań i tak rozlicz zaliczki. Wtedy każdy będzie traktowany tak samo. Potem założymy sobie z tego Internet. Ja nie wyciągam ręki po pieniądze płacone przez Ciebie czy kogokolwiek innego na ogrzewanie, Ty natomiast chcesz dysponować płaconymi przeze mnie pieniędzmi.
Tak samo jak mnie nikt nie poinformował że płacone przeze mnie zaliczki na CO nie są rozliczane jak i Ciebie nikt nie poinformował że mając ciepłomierz będziesz rozliczany z zaliczek na CO. Twoje słowo jest tak samo ważne jak moje, więc równie dobrze mogę powiedzieć że zaliczki dla żadnego z mieszkań nie są rozliczane i tyle. Za zarobione przez wspólnotę pieniądze wstawimy sobie złote klamki.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
Odpowiedz do tematu Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama