portal osiedli, dzielnic i miast

Białystok Osiedle W Zieleni - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Osiedle W Zieleni - sprawy osiedlowe » Forum » Rozliczanie za CO
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Rozliczanie za CO

Idź do strony 1, 2, 3, 4    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Mar 22, 2012 17:16    Temat postu: Rozliczanie za CO

W związku ze zbliżającym się zebraniem naszej wspólnoty proponuję przeznaczenie nadwyżki opłat ryczałtowych za ogrzewanie na zamontowanie ciepłomierzy i przejście osób rozliczających się ryczałtem na rozliczanie za pomocą ciepłomierzy. Pieniędzy na zamontowanie ciepłomierzy wystarczy (kwota nadwyżki jest w rozliczeniu za rok poprzedni), a nawet jeszcze jakąś kwotę będzie można rozdysponować. Orientowałem się nad ceną założenia ciepłomierzy, znajomy hydraulik zaoferował, że za 540 zł jest w stanie zakupić i zamontować ciepłomierz - taki sam, jak już zamontowane.
Sprawę zgłaszałem do Błażeja, członka Zarządu z naszej wspólnoty, z tego co wiem poprosił on administratora o przygotowanie ofert na zamontowanie ciepłomierzy. W tym momencie ludzie rozliczający się za pomocą ryczałtu płacą więcej niż zużywają, zostają nam z tego zwroty. Przejście na rozliczanie za pomocą liczników będzie skutkowało rozliczaniem się na podstawie rzeczywistego zużycia ciepła, a co za tym idzie oszczędność w opłatach za CO.
Co myślicie o tym pomyśle? Jak ktoś ma jakieś dojścia do firm zajmujących się ciepłomierzami może poprosić o przygotowanie oferty. Być może uda się to zrobić taniej.
Pozostaje jeszcze pytanie co zrobić z pozostałą nadwyżką opłat ryczałtowych. Moja propozycja jest taka, żeby nadwyżka została zwrócona osobom wpłacającym te pieniądze, czyli ludzi rozliczających CO za pomocą ryczałtu, w takich samych proporcjach, w jakich były wpłacane (czyli w zależności od m2 mieszkania).

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
blazej.w 
   

Bywalec


Dołączył: Czw Gru 01, 2011 21:55
Posty: 41
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Mar 22, 2012 18:31    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

W związku z moją prośbą Administrator rozesłał zapytania do kilku firm zajmujących się montażem ciepłomierzy i otrzymał w odpowiedzi takie oferty: Visterma licznik ciepła cena brutto z montażem 410.40 zł; firmy Inswent cena brutto z montażem 459.00 zł.
dojarek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Sie 24, 2011 0:26
Posty: 64
Skąd: Wiadukt 5B

PostWysłany: Czw Mar 22, 2012 22:02    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Pomysł z olicznikowaniem wszystkich jest bardzo dobry.
Kto dokładnie miałby zapłacić za ten montaż?

Jak są rozliczane mieszkania bez liczników?
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 7:44    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

dojarek napisał:
Pomysł z olicznikowaniem wszystkich jest bardzo dobry.
Kto dokładnie miałby zapłacić za ten montaż?

Jak są rozliczane mieszkania bez liczników?

Ja nie mam licznika, więc napiszę jak jestem rozliczany.
Płacę zaliczkę wysokości 2,50 zł/m2 powierzchni mieszkania co miesiąc. Zaliczka nie jest rozliczana, jest więc określana przez administratora jako zysk wspólnoty. Stąd mamy w bilansie 35 tys. zł nadwyżki w bilansie rozliczania ciepła. Z tego co wiem, to ryczałtem rozliczane są 34 mieszkania, więc nadpłaty z tytułu CO są bardzo duże.
Administrator powinien jeszcze dokładnie powiedzieć skąd się ta kwota wzięła, żebyśmy mogli te pieniądze uczciwie rozliczyć.
Ciepłomierze zostałyby zamontowane za te nierozliczone pieniądze z zaliczek płaconych przez osoby płacące ryczałtem.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 9:55    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

W rozliczeniu za rok ubiegły administrator przy rozliczaniu części wspólnych nie zamieścił takiej pozycji jak ogrzewanie. Zaliczki pochodzące z ryczałtów za Co nie są rozliczane, co trzeba zmienić. Najlepszym w mojej opinii rozwiązaniem jest założenie wszystkim liczników i rozliczanie na ich podstawie. Jak administrator jasno określi skąd biorą się nadwyżki z opłat za CO to będzie można te pieniądze rozliczyć. Pytanie dla administratora już zostało zadane, teraz wystarczy czekać na odpowiedź. Przed zebraniem sprawa na pewno się wyjaśni a bez przegłosowania uchwały żadnej decyzji nikt nie podejmie.
Sprawę rozliczania za ogrzewanie trzeba jakoś uczciwie uregulować. Teraz jest to tak obmyślone, żeby na ryczałcie zarabiać, czyli żeby nie był on opłacalny (zabezpiecza to ewentualne podwyżki i motywuje do wstawienia ciepłomierza).

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
Kosadd 
   

Bywalec


Wiek: 44
Dołączył: Czw Mar 24, 2011 18:13
Posty: 28
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 17:31    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Równie dobrze byłoby można zwrócić pieniądze osobom które zakupiły liczniki za własne pieniądze (koszt 950zł w YP), żeby nikt nie był pokrzywdzony. Część 5A też była rozliczana z zaliczek itp. ok 2 lat temu, więc jakieś nadpłaty i wtedy pewnie były, tylko nigdzie czemuś nie figurowały.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 19:29    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Kosadd napisał:
Równie dobrze byłoby można zwrócić pieniądze osobom które zakupiły liczniki za własne pieniądze (koszt 950zł w YP), żeby nikt nie był pokrzywdzony. Część 5A też była rozliczana z zaliczek itp. ok 2 lat temu, więc jakieś nadpłaty i wtedy pewnie były, tylko nigdzie czemuś nie figurowały.

O rozliczanie zaliczek można wystąpić do tego, do kogo zaliczki się płaci. Jak chce pan wystąpić o rozliczenie zaliczek płaconych ZYP przed oddaniem budynku do użytku to popieram. Też mam taki zamiar. YP oferował nam licznik za 1000 zł, wiedziałem że to za drogo za zamontowanie licznika, więc zrezygnowałem z montażu przez YP. Z ofert zamieszczonych na forum widać, że miałem rację. Wydanie pieniędzy z rozliczenia zaliczek płaconych tylko i wyłącznie przez osoby rozliczane za pomocą ryczałtu na zamontowanie im ciepłomierzy chyba jest uczciwe?

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
M.Aleks 
   

Bywalec


Dołączył: Wto Sty 24, 2012 8:06
Posty: 41
Skąd: Wiadukt 5B Białystok

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 20:43    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

To fakt ryczałtowcy płacą 2,5 za m2. Z czego wynika nadpłata można łatwo policzyć. Najpierw trzeba wyliczyć koszty osób które mają liczniki, (tam też mogą być nadpłaty, ponieważ wszyscy płacimy zaliczki na CO. Następnie trzeba policzyć ogrzewanie części wspólnych, i metraż mieszkań bez ciepłomierzy. I będziemy wiedzieli skąd te nadpłaty. Kto i ile ma nadpłaty, ponieważ nie można mówić że wszystkie nadpłaty są z ryczałtów. Chociaż wiem że my ryczałtowcy płacimy dwa razy tyle co mieszkania z podzielnikami ciepła. Porównywałam mieszkanie znajomego o takim samym metrażu.
Ja rozliczam się ryczałtem, ponieważ mi też YP proponował licznik za 1000zł. Stwierdziłam że to jest za drogo i że to wspólnota powinna podjąć jednoznaczną decyzję czy montujemy podzielniki czy nie. Pozdrawiam
Kosadd 
   

Bywalec


Wiek: 44
Dołączył: Czw Mar 24, 2011 18:13
Posty: 28
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 20:58    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

To, że ktoś płaci ryczałt za c.o., to przecież sam wybrał nie montując licznika (wiedział, że koszty będą wyższe, a mimo to nie zamontował). A teraz po fakcie niby ze swojej nadpłaty chce zamontować sobie licznik za darmo, to wydaje się trochę niepoważne. Według mnie, po zimie kto uważa, że ryczałt jest za drogi, powinien sobie sam na własny koszt zamontować licznik, tak jak to zrobiła większość mieszkańców.
W moim mieszkaniu w ubiegłym roku koszty ogrzewania z licznika (mocno oszczędzając) wyniosły tyle samo, co zapłaciłbym z ryczałtu (a wtedy na pewno bym nie oszczędzał i zużyłbym dużo więcej ciepła). Tak więc każde mieszkanie jest inne w ogrzewaniu, więc ryczałt powinien być wysoki.
M.Aleks 
   

Bywalec


Dołączył: Wto Sty 24, 2012 8:06
Posty: 41
Skąd: Wiadukt 5B Białystok

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 21:06    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Człowieku wyluzuj. Janie chce Twojej kasy dla mnie na licznik.Ja tylko napisałam jak łatwo można wyliczyć napłatyza CO.I czyje to są nadpłaty.
Kosadd 
   

Bywalec


Wiek: 44
Dołączył: Czw Mar 24, 2011 18:13
Posty: 28
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 21:38    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Ja człowieku jestem wyluzowany, i nie piszę że Ty chcesz "moją kasę" (bo akurat pewnie moja nie jest), tylko piszę ogólnie co uważam na ten temat (bo po to jest chyba to forum). Tak więc Drogi sąsiedzie Ty wyluzuj, bo nerwy szkodzą.
pozdrawiam
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 22:02    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Kosadd napisał:
To, że ktoś płaci ryczałt za c.o., to przecież sam wybrał nie montując licznika (wiedział, że koszty będą wyższe, a mimo to nie zamontował). A teraz po fakcie niby ze swojej nadpłaty chce zamontować sobie licznik za darmo, to wydaje się trochę niepoważne. Według mnie, po zimie kto uważa, że ryczałt jest za drogi, powinien sobie sam na własny koszt zamontować licznik, tak jak to zrobiła większość mieszkańców.
W moim mieszkaniu w ubiegłym roku koszty ogrzewania z licznika (mocno oszczędzając) wyniosły tyle samo, co zapłaciłbym z ryczałtu (a wtedy na pewno bym nie oszczędzał i zużyłbym dużo więcej ciepła). Tak więc każde mieszkanie jest inne w ogrzewaniu, więc ryczałt powinien być wysoki.

Co proponujesz zrobić z pieniędzmi z nadwyżek zaliczek za ogrzewanie? Na koniec 2011 roku było to 35 tys. zł. Jest to spora kwota zgromadzona z pieniędzy płaconych przez mieszkańców rozliczających się za pomocą ryczałtów (tak twierdzi administrator, ale przed zagospodarowaniem tych pieniędzy trzeba się co do tego upewnić). Moim zdaniem zaliczki za wszystkie media (woda, prąd, gaz, CO) powinny być rozliczane. Założenie ciepłomierzy za pieniądze pochodzące z rozliczenia uważam za dobry pomysł. Każdy wtedy płaciłby za to, co zużyje. Mimo że nie mam założonego ciepłomierza byłem przekonany, że płacone przeze mnie zaliczki będą rozliczone. Po informacji od administratora, że zaliczki płacone ryczałtem nie są rozliczane byłem tą sytuacją zdziwiony. Podczas najbliższego zebrania wspólnoty mam nadzieję na uregulowanie tej kwestii.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
blazej.w 
   

Bywalec


Dołączył: Czw Gru 01, 2011 21:55
Posty: 41
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Mar 23, 2012 23:23    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

W sprawozdaniu za rok 2011 w tabeli "energia cieplna", wynik finansowy w wysokości 35 319,78 zł (w przypadku Wspólnoty Wiadukt 5a i b) jest to kwota, która została nadpłacona przez osoby opłacające ryczałt. Osoby posiadające ciepłomierz rozliczane są kwartalnie z tego co rzeczywiście zużywają i bilans zawsze wychodzi na 0.
Co do samej kwoty, to zgodnie z tym co podał Administrator kwota ta nie jest do końca realna gdyż jest to stan na koniec grudnia a faktura za grudzień przychodzi w styczniu. Całkowite rozliczenie CO będzie znane po okresie grzewczym.
Jeżeli chodzi o rozliczanie ogrzewania za części wspólne, to wygląda to tak, że jest to pokrywane z środków wpłaconych przez osoby opłacające ryczałt, ponieważ w praktyce nie możemy stwierdzić, ile ciepła zostało zużyte w „częściach wspólnych” a ile właśnie przez osoby opłacające ryczałt.
W związku z tym nie jest tak, że każdy płaci za ogrzewanie części wspólnej.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Sob Mar 24, 2012 13:07    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Do posta dołączam dwa narzędzia, z których możesz skorzystać:
1. Arkusz excela stworzony na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie internetowej YP. (http://www.yuniversalpodlaski.pl/mieszkania_Bialystok,4,Osiedle_w_Zieleni,ul_Wiadukt_.html)
2. Taryfę MPEC Białystok, na podstawie której nasz budynek jest rozliczany z dostarczonego ciepła. (http://www.mpec.bialystok.pl/files/cennik_2011_2_woda.pdf).
Podałem źródła, więc można to łatwo sprawdzić.
Z taryfy MPEC wynika, że opłata stała zależy od ilości MW zamówionej mocy cieplnej. Według mnie opłata ta przenoszona jest na wszystkich mieszkańców na podstawie ilości m2 mieszkania, bez znaczenia czy jest to mieszkanie rozliczane ryczałtem, czy na podstawie ciepłomierza.
Szczegółów rozliczeń dotyczących energii cieplnej mam zamiar się dowiedzieć od administratora przed zebraniem wspólnoty Wiadukt 5A 5B.
O tym, czego się dowiem na pewno napiszę na forum. Z moich rozmów z administratorem wynikało to samo, co napisał Błażej (podane przez niego informacje też pochodzą od administratora). Chcę, żeby administrator podczas zebrania wspólnoty Wiadukt 5A 5B wyjaśnił sposób rozliczania za ciepło z wpisaniem tego do protokółu zebrania. Wtedy sytuacja nie dość, że będzie jasna, to będziemy mieli odpowiedź na piśmie.



Powierzchnia mieszkań.xls


Pobierz





Taryfa MPEC.pdf


Pobierz



_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
pw_terion 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Nie Lut 06, 2011 22:12
Posty: 17
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 11:53    Temat postu: Re: Rozliczanie za CO

Witam
Z tego co się orientuję kwestia nadpłaty za CO w wysokości 35000 zł jest we wspólnotach 5A i 5B.

pozdrawiam

Krzysiek-
Ryczałtowiec z 5A
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 4 Idź do strony 1, 2, 3, 4    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama