portal osiedli, dzielnic i miast

Białystok Osiedle W Zieleni - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Osiedle W Zieleni - sprawy osiedlowe » Forum » Spotkanie wspólnoty 5A i 5B
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Lis 30, 2011 10:40    Temat postu: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

Na początku witam sąsiadów, jestem mieszkańcem 3 etapu.
W dniu wczorajszym odbyło się pierwsze spotkanie wspólnoty 5A i 5B. Obecni byli właściciele 17 mieszkań, którzy już otrzymali akty notarialne i mieli prawo głosu oraz właściciele paru mieszkań (nie wiem dokładnie ilu), których właściciele nie mieli jeszcze aktów notarialnych. Strasznie mało! Podjęte zostały uchwały dotyczące wszystkich właścicieli. Zatwierdziliśmy regulamin wspólnoty (ten, który był w skrzynkach pocztowych), ustanowiliśmy fundusz remontowy w wysokości 50gr na m2, jeden z mieszkańców wszedł w skład zarządu wspólnoty (nie napiszę kto, jak zechce to się na forum ujawni).
Zdziwiła mnie tak niska frekwencja mieszkańców, szczególnie właścicieli. Mieszkańcy nie chcą o sobie decydować? Przedstawię sprawę przez pryzmat pieniędzy, bo to do każdego chyba trafi. Na spotkaniu ustaliliśmy kwotę funduszu remontowego, którą każdy właściciel będzie płacił razem w czynszu. Innymi słowy ja i obecni na spotkaniu mieszkańcy (yuniversal w tej sprawie się nie wypowiadał i poparł swoim głosem decyzję większości mieszkańców) zadecydowaliśmy o Twoim, nieobecny mieszkańcu, czynszu.
Najgorszą sprawą jest to, że gdyby nie obecność yuniversalu z około 49% głosów nie bylibyśmy w stanie podjąć żadnej uchwały.
Na zebraniu podniesiono też kwestię przeniesienia baraku przeznaczonego na kosze na śmieci na miejsce, w którym znajdują się kosze obecnie, kwestię uciążliwych imprez, czystości na osiedlu, podatku za garaże, pilotów do bramy garażowej, czasu pełnienia przez przedstawicieli yuniversalu funkcji członków zarządu i inne.
To takie moje krótkie, subiektywne, sprawozdanie ze spotkania wspólnoty i mam nadzieję początek jakiejkolwiek dyskusji mieszkańców na tematy wspólnoty.
tomek1979 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lut 04, 2011 10:06
Posty: 111
Skąd: Białystok

PostWysłany: Śro Lis 30, 2011 11:02    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

witam. jestem z częsci wiadukt 5 ale interesuje mnie sprawa garaży. co ustaliliście w sprawie podatku za garaż ?
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Lis 30, 2011 12:09    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

tomek1979 napisał:
witam. jestem z częsci wiadukt 5 ale interesuje mnie sprawa garaży. co ustaliliście w sprawie podatku za garaż ?

Nie mam garażu, więc nie znam do końca sprawy. Przedstawiciel yuniversalu nie był w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tego podatku, dzwonił do biura, po telefonie nic nie wynikło. Wziął numer telefonu od jednego z mieszkańców (nie wiem, od którego, niestety słabo się jeszcze znamy) i powiedział, że jak wyjaśni sprawę to się z nim skontaktuje.
misskiss 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Mar 23, 2011 18:28
Posty: 91
Skąd: Białystok

PostWysłany: Śro Lis 30, 2011 15:55    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

za nikogo nie chcę się wypowiadać ale może części osób nie było bo godzina zebrania była "nieodpowiednia" a nie każdy ma możliwość urwania się z pracy i dojechania na zebranie
dojarek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Sie 24, 2011 0:26
Posty: 64
Skąd: Wiadukt 5B

PostWysłany: Czw Gru 01, 2011 11:51    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

Dołóż jeszcze właścicieli mieszkań wynajmowanych i samych wynajmujących, podejrzewam, że obydwie grupy w większości mają wszystko centralnie gdzieś. Z drugiej strony, jeśli rzeczywiście kogoś nic nie obchodzi, to lepiej, żeby się nie pojawiał na takich spotkaniach i nie torpedował ich swoimi, pożal się Boże, pomysłami. W mniejszej grupie na pewno łatwiej jest pewne tematy ogarnąć.

Problem się zacznie, kiedy YP nie będzie już miał tych 49% głosów (albo zechce się sprzeciwiać mieszkańcom). Zakładając, że na głosowaniu nie będzie quorum, co wtedy? Komisja skrutacyjna chodzi po mieszkaniach?

I jeszcze jedno - pytam z ciekawości - czy ktoś wie, dlaczego akurat 5A i 5B to połączona jedna wspólnota? Z tego co pamiętam, miały być trzy oddzielne, bo to przecież trzy działki, trzy budynki. Oczywiście to głupota, że w prosty sposób nie można założyć tutaj jednej wspólnoty, ale moje pytanie pozostaje aktualne.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Gru 01, 2011 14:44    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

dojarek napisał:
Problem się zacznie, kiedy YP nie będzie już miał tych 49% głosów (albo zechce się sprzeciwiać mieszkańcom). Zakładając, że na głosowaniu nie będzie quorum, co wtedy? Komisja skrutacyjna chodzi po mieszkaniach?

To jest właśnie ten największy problem. Na zebraniu było około 10% mieszkańców, więc zebranie podpisów od pozostałych wymaganych do kworum mieszkańców będzie w przyszłości pewnym problemem.
Swoim pierwszym postem chciałem dać do zrozumienia, że to, co odbywa się na spotkaniach wspólnoty dotyczy każdego mieszkańca. Kto mimo to nie chce przychodzić, to jego broszka. O terminie spotkania każdy dowiedział się dużo wcześniej i mógł się zwolnić z pracy, spróbować przełożyć spotkanie na inny termin. Wiadomo że zdarzają się jakieś sytuacje losowe, ale w to, że około 90% mieszkańców nie mogło przyjść na spotkanie nie uwierzę.
blazej.w 
   

Bywalec


Dołączył: Czw Gru 01, 2011 21:55
Posty: 41
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Czw Gru 01, 2011 22:19    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

grzennio napisał:
Zatwierdziliśmy regulamin wspólnoty (ten, który był w skrzynkach pocztowych), ustanowiliśmy fundusz remontowy w wysokości 50gr na m2, jeden z mieszkańców wszedł w skład zarządu wspólnoty (nie napiszę kto, jak zechce to się na forum ujawni).


Witam,
W nawiązaniu do powyższego, przede wszystkich chciałbym wszystkich przywitać – to mój pierwszy post na tym forum, a jako członek zarządu zamierzam pojawiać się tu często. W pełni się zgadzam z tym o czym pisał Grzennio, również mnie zdziwiła tak niska frekwencja właścicieli lokali naszej Wspólnoty.
Mam nadzieję, iż na kolejnych spotkaniach Wspólnoty będzie więcej osób zainteresowanych sprawami, które przecież dotyczą nas wszystkich. Ja ze swojej strony jestem otwarty na wszelkiego rodzaju dyskusje.
Zdaję sobie sprawę z tego, jaka jest rola Zarządu we Wspólnocie Mieszkaniowej (jeśli ktoś ma ochotę, to szczegółowo wszystko opiszę).

W związku z tym, iż jako właściciele lokali nie mieliśmy większego wpływu na wybranie administratora, zamierzam się zająć przeanalizowaniem umowy podpisanej przez dotychczasowy Zarząd, w skład którego wchodziły jedynie osoby reprezentujące dewelopera Yuniversal Podlaski, pod kątem tego, czy ta umowa jest skonstruowana w ten sposób, aby w największym możliwym zakresie zabezpieczyć nasze prawa i interesy. Chodzi tutaj szczególnie o kwestię precyzyjnego określenia, za co zarządca otrzymuje wynagrodzenie, gdyż znane są przypadki z innych dużych miast, gdy zarządca za swoją usługę bierze wynagrodzenie minimalne, ale dodatkowo obciąża wspólnotę, np. za prowadzenie księgowości, przeglądy techniczne czy wykonywanie kosztorysów inwestorskich. Moim zdaniem ważne jest także to, aby Wspólnota zastrzegła sobie w takiej umowie prawo do zapłaty niższego wynagrodzenia, adekwatnego do faktycznie wykonanej pracy na rzecz nieruchomości lub nawet w umowie zapisała prawo do naliczenia kar umownych w niektórych sytuacjach.
Jak mi się uda już przez to przebrnąć podzielę się uwagami na naszym forum.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Gru 02, 2011 10:41    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

blazej.w napisał:
Zdaję sobie sprawę z tego, jaka jest rola Zarządu we Wspólnocie Mieszkaniowej (jeśli ktoś ma ochotę, to szczegółowo wszystko opiszę).

Mnie interesuje rola Zarządu we Wspólnocie Mieszkaniowej. Wiadomo, że mogę sobie przeczytać odpowiednią ustawę, jednak interesuje mnie bardziej strona praktyczna zagadnienia. Jak będziesz miał czas to prosiłbym może nie o szczegółowe, ale jakieś opisanie roli Zarządu.
Z tego co piszesz to masz jakieś pojęcie o tych zagadnieniach więc myślę że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu i cieszę się, że to akurat Ty zgłosiłeś się na członka Zarządu. Jak będziesz potrzebował jakiejkolwiek pomocy to na PW (wiadomość prywatna) wysłałem Ci kontakt do siebie. Daj znać to w miarę możliwości pomogę.
blazej.w 
   

Bywalec


Dołączył: Czw Gru 01, 2011 21:55
Posty: 41
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Pią Gru 02, 2011 19:50    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

Jak wynika z przepisów prawa Rolą Zarządu we Wspólnocie Mieszkaniowej jest kierowanie sprawami Wspólnoty i reprezentowanie jej na zewnątrz oraz w stosunkach pomiędzy Wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
Praktyka jest taka, iż szczególnie w przypadku większych wspólnot, gdzie zarządzanie nieruchomością wiąże się z ze znacznym nakładem pracy, oraz problemami natury ekonomicznej, technicznej i organizacyjnej, konieczne jest skorzystanie z pomocy osób lub podmiotów gospodarczych, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami zawodowo.
Zarządca taki powinien wypełniać wszystkie zadania związane z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością, jakie zostały mu zlecone przez Zarząd w umowie. W praktyce to administrator przejmuje czynności zwykłego zarządu wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali, a polegające na utrzymaniu budynku w ruchu, przez co należy rozumieć nieprzerwaną dostawę mediów, zlecanie obowiązkowych przeglądów wynikających z przepisów prawa budowlanego, utrzymanie budynku w stanie nie pogorszonym.
Jednak podpisanie umowy z licencjonowanym zarządcą nie zmienia faktu, że nadal Zarząd pozostaje odpowiedzialny za sprawy Wspólnoty Mieszkaniowej. Tutaj uwidacznia się podstawowy obowiązek Zarządu, który współpracuje z zarządcą, systematycznie rozlicza go z wykonywanych obowiązków i efektów pracy na rzecz Wspólnoty.

Dzisiaj wybrałem się do naszego Zarządcy w sprawie realizowania kwestii poruszonych na wtorkowym zebraniu, dotyczących naszej Wspólnoty. Jeżeli chodzi o najistotniejsze, jak np. kwestia poprawy zasięgu działania mechanizmu otwierającego bram garażowych, to zostałem zapewniony, iż po niedzieli firma odpowiadająca za montaż zostanie powiadomiona o konieczności poprawienia zasięgu działania.
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Śro Gru 07, 2011 10:07    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

blazej.w napisał:
W związku z tym, iż jako właściciele lokali nie mieliśmy większego wpływu na wybranie administratora, zamierzam się zająć przeanalizowaniem umowy podpisanej przez dotychczasowy Zarząd, w skład którego wchodziły jedynie osoby reprezentujące dewelopera Yuniversal Podlaski, pod kątem tego, czy ta umowa jest skonstruowana w ten sposób, aby w największym możliwym zakresie zabezpieczyć nasze prawa i interesy.

W związku do zgłaszanych przez mieszkańców I etapu uwagami do administratora mam pytanie. Możliwe jest zeskanowanie umowy i umieszczenie jej na forum, ewentualnie skopiowanie i przekazanie mieszkańcom, którzy chcieliby się z nią zapoznać? Jak udałoby Ci się przebrnąć przez tą umowę to twoje uwagi byłyby dobrym komentarzem do jej treści.
Rozumiem, że możemy mieć jakieś uwagi do pracy administratora, ale jego zachowanie reguluje umowa przez niego podpisana a nie nasze życzenia. Nie pracuje on charytatywnie i z własnej kieszeni nie zamontuje lusterka, nie przeniesie czujki, nie przeniesie wiaty na kosze i nie wykona innych zgłaszanych przez nas prac. Pieniądze te może wziąć z czynszu przez nas wpłacanego. Nie jestem pewien czy te pieniądze nie powinny być wykładane z funduszu remontowego, którego jeszcze nie wpłacaliśmy.
Mimo wszystko administrator nie powinien składać obietnic bez pokrycia. Jak już coś obiecał to powinien to wykonać. Nie byłem na spotkaniu więc nie wiem co administrator obiecał. Przebieg spotkania powinien być zaprotokołowany, więc można na podstawie sporządzonego protokółu administratora rozliczyć.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
goofer21 
   

Nowy na forum


Wiek: 40
Dołączył: Pon Gru 19, 2011 1:11
Posty: 4
Skąd: mazur

PostWysłany: Pon Sty 16, 2012 20:50    Temat postu: ?

Czy ktos jest chętny do bycia w zarządzie wspólnoty , będąc mieszkańcem w z bloku 5A?
grzennio 
   

Forumowicz


Wiek: 41
Dołączył: Śro Lis 02, 2011 21:48
Posty: 131
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 7:55    Temat postu: Re: ?

goofer21 napisał:
Czy ktos jest chętny do bycia w zarządzie wspólnoty , będąc mieszkańcem w z bloku 5A?

W zarządzie wspólnoty Wiadukt 5A i 5B jest Błażej - mieszkaniec 5B. Wszystko masz opisane w tym temacie. Na razie mieszkańcy wspólnoty Wiadukt 5 nie mają swojego reprezentanta w zarządzie wspólnoty. Chcesz zwiększyć liczbę mieszkańców w zarządzie? Można to zrobić na spotkaniu wspólnoty, trzeba to będzie tylko wpisać w porządek spotkania.

_________________
Pozdrawiam sąsiadów!
grzennio
Mieszkaniec 3 etapu
blazej.w 
   

Bywalec


Dołączył: Czw Gru 01, 2011 21:55
Posty: 41
Skąd: Białystok-Wiadukt

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 11:08    Temat postu: Re: ?

grzennio napisał:
Chcesz zwiększyć liczbę mieszkańców w zarządzie? Można to zrobić na spotkaniu wspólnoty, trzeba to będzie tylko wpisać w porządek spotkania.


Najlepszą okazją do zmian w Zarządzie naszej Wspólnoty będzie najbliższe jej zebranie. Nawiązując do pojawiających się głosów odnośnie zmian w Zarządzie – tzn. zwiększenia liczby członków Zarządu, lub też zmiany któregoś, czy też kilku lub wszystkich członków Zarządu, w trakcie ustalania porządku obrad zgłoszę, aby zostało to w nim uwzględnione.
W związku z tym, iż jest jeszcze trochę czasu do najbliższego spotkania Wspólnoty, mamy możliwość dyskusji i ustalenia wspólnego stanowiska na temat ewentualnych zmian w Zarządzie, gdyż jest to niezbędne do podjęcia stosownej uchwały.
anntonn 
   

Forumowicz


Wiek: 43
Dołączył: Śro Sty 18, 2012 18:48
Posty: 161
Skąd: Białystok Wiadukt 5B

PostWysłany: Śro Sty 18, 2012 19:01    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

Witam jako nowy na forum mam pytanie kiedy jest to zebranie wspólnoty? Interesuje mnie 5B. Nie byłem na ostatnim a chętnie się pojawię jako nowy lokatorSmile
dojarek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Śro Sie 24, 2011 0:26
Posty: 64
Skąd: Wiadukt 5B

PostWysłany: Śro Sty 18, 2012 19:59    Temat postu: Re: Spotkanie wspólnoty 5A i 5B

anntonn napisał:
kiedy jest to zebranie wspólnoty?
Jeszcze nie wiadomo. Stosowna informacja na pewno się pojawi w skrzynkach pocztowych i na forum.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama